BOTË

Ballina BOTË

Moti i keq, një e vdekur dhe dy të zhdukur në...

Një grua e moshuar u gjet e vdekur dhe dy burra të tjerë rezultojnë të zhdukur, pasi stuhitë goditën një pjesë të madhe të...

E tmerrshme: Digjen për së gjalli 5 adoleshente në parkun e...

Pesë vajza adoleshente humbën jetën mes flakëve në Poloni ndërsa po vizitonin një park lojërash të qytetit Koszalin për të kremtuar ditëlindjen e njërës...

Britani, të rinjtë myslimanë pastrojnë qytetin pas Vitit të Ri

Ata morën fshesa, qese mbeturinash dhe pastruan rrugët e qyteteve angleze nga mbeturinat e Vitit të Ri. Protagonistët e kësaj iniciative fisnike ishin mijë anëtarë...

Sa bebe janë lindur sot në krejt botën?

Numri i lindjeve të parashikuara për datën 1 janar 2019 është 395 000, sipas të dhënave të UNICEF-it, të publikuara sot. ”Një e katërta e...

ShBA dhe Izraeli dalin nga UNESCO

Tërheqja është kryesisht procedurale, por i shërben një goditjeje të re UNESCO-s. Organizata me bazë në Paris është denoncuar nga kritikët e saj si vend...

Në Itali, foshnja e parë e vitit 2019 është shqiptar

Foshnja e parë e vitit 2019 që ka lindur në Parma të Italisë është shqiptar. Vogëlushi, i cili do të quhet Noel, një zgjedhje kjo...

Nis festa e vitit 2019-të në disa pjesë të botës

Viti i ri trokiti së pari në Samoa dhe Kiribati. Prej vitesh tashmë ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë banorë,...

Filipinet goditen nga tërmeti 7.2-shkallësh, ngritet alarmi për cunami

Autoritetet në disa pjesë të Filipineve dhe një pjesë të Indonezisë kanë paralajmëruar se rajoni mund të goditet nga cunami pas tërmetit të fuqishëm...

Rrahje e paparë e deputetit me analistin në studio televizive

Shpesh herë ndodhë që personalitete të ndryshme të mos kenë mendimin e njëjtë edhe në një studio televizive. Kësisoj një deputet ukrainas Igor Mosiyuçuk u...

Shpërthen vullkani në Itali, mbyllet aeroporti i Catanias

Mali Etnës në Itali, vullkani më i lartë dhe më aktiv i Evropës, shpërtheu të hënën, duke liruar një sasi të madhe hiri në...