BOTË

Ballina BOTË

Nikoliq emërohet në krye të Këshillit për Bashkëpunim me Rusinë

Ish-Presidenti serb Tomislav Nikoliq, është emëruar sot si President i Këshillit për Bashkëpunim me Rusinë dhe Kinën. Ai, pas hapjes së klinikës në fshatin Sumarice,...

Kë do ta emëroj Trump shef të ri të FBI

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë sot se planifikon ta nominojë Christopher A. Wray, për ta udhëhequr FBI-në “Do ta nominoj Christopher A. Wray,...

SHBA fajëson Rusinë se krijoi krizën e Katarit me lajme të...

Hetuesit amerikanë besojnë se hakerat rusë hynë pa u diktuar në Agjesinë Shtetërore të Lajmeve, në Katar dhe vendosën një raport të rremë, që...

Në Burma: Zhduket aeroplani me 116 pasagjerë në bord

Një aeroplan ushtarak nga Burma me 116 vetë në bord është zhdukur nga radarët në Mijanmar, Burma. Një zëdhënës i ushtrisë së vendit ka thënë...

Obama jep një mesazh shprese për botën

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama dha sot një mesazh shprese në një botë në mbyllur në vetvete duke i bërë thirrje Montrealit për të luftuar...

Rritet numri i të vrarëve në sulmin e ISIS-it ndaj Parlamentit...

Është rritur në 12 numri i përgjithshëm i të vrarëve në sulmin binjak ndaj Parlamentit të Iranit dhe mauzoles së ish-liderit suprem të Iranit,...

Ushtria gjermane, gati të heqë avionët nga Turqia

Pas refuzimit të palës turke për t'u garantuar deputetëve gjermanë që të vizitojnë bazën ushtarake ajrore në Incirlik po shtohet presioni në drejtim të...

Garland: Rusia rreziku më i madh për sigurinë globale

Njëri nga ekspertët më të mëdhenjë të sigurisë dhe analizës strategjike të së ardhmes, Eric Garland porosit ballkanin se kërcënimi rus është rreziku më i...

SHBA fajëson Rusinë se krijoi krizën e Katarit me lajme të...

Hetuesit amerikanë besojnë se hakerat rusë hynë pa u diktuar në Agjesinë Shtetërore të Lajmeve, në Katar dhe vendosën një raport të rremë, që...

Sulmi në Paris, identifikohet agresori me çekiç

40-vjeçari i cili sulmoi me çekiç efektivët e policisë përpara katedrales “Notre Dame” në Paris është identifikuar si Farid Ikken dhe vazhdonte studimet e...