JETË

Ballina JETË

Pse duhet të hani ullinj çdo ditë

Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkat. Ullinjtë e gjelbër mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës...

Këshilla për gjumë të rehatshëm

Nëse dëshironi të keni jetë të shëndetshëm, atëherë gjithsesi duhet të keni gjumë të mirë dhe të flini pa u zgjuar apo shqetësime të...

Zbulohet sekreti! Ja si mund t’i reduktoni kilet e tepërta në...

Të gjitha ushqimet që konsumoni gjatë ditës janë shumë të rëndësishëm për shëndetin. Pakujdesia që mund të tregoni qoftë edhe një ditë, do të sjellë...

Një orë gjumë më tepër: Ndikimet në organizëm

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi.Në disa raste këto pesë minuta kthehen...

Katër këshilla që të ndjeheni më pak të lodhur gjatë dimrit

Shumë prej nesh në këtë kohë e kemi problem të zgjohemi në mëngjes, ndjejmë lodhje gjatë ditës dhe mundohemi të këndellemi me disa kafe. Përderisa...

Veprimet që sjellin dhimbjet e shpinës

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

Baza e jetës është respekti!

Baza e jetës nuk është dashuria, por respekti, sepse ka dashuri vetëm aty ku ka respekt. Askush nuk do pa respekt. Të duash pa...

Këshilla se si të mbrohemi nga i ftohti

Të enjten priten reshje të dendura bore në Kosovë. Nga e mërkura deri të dielën temperaturat shkojnë deri në -13 gradë në zonat malore, ndërsa...

Gabimet që çojnë në pagjumësi

Nuk është e nevojshme të shpjegojmë se përse gjumi është kaq i rëndësishëm për ne. Gjithsesi, shumë prej nesh vuajnë nga mungesa e gjumit,...

Pse është më mirë të shmangni kafenë gjatë ditëve të ftohta

Pijet e nxehta duken si mënyra më e mirë për ngrohje në këto ditë të ftohta. Megjithatë, ju keni mundur ta vëreni se nxehtësia...