OPINIONE

Ballina OPINIONE

Sëmundja ime ishte droga, kurse droga e nënës isha unë..!

Shkruan: Marigona Krasniqi Sot qenka ditlindja ime. Në fakt e kisha harruar fare dhe as që do kujtohesha po të mos më lajmronte operatori telefonik...

Serbia tenton të kthehet në qendër të Prishtinës

Shkruan: Liridon Gashi Shteti serb përmes petkut të kishës ortodokse qëndron me strukura paralele në Kosovë, ai madje ka siguruar fitoren më të madhe të...

Brigjeve të lumit Moselle apo shesheve “Taksim”!

Ashtu siç e imagjinonin mendjet e ndritura dhe filozofët më të shquar të kohës në fillim të shek. 20 (natyrisht, të inspiruar nga idealet...

Kanceri nuk më kurseu as mua!

Shkruan: Marigona Krasniqi Ka filluar të më pëlqej ky stoli pranë dritares. Si nuk e kisha vërejtur më parë. Sa bukur qëndron edhe ky bredhi...

Nga Moska është kthyer edhe një Vuçiq tjetër?

Shkruan: MILAZIM KRASNIQI Ardhja e Putinit në nëntor në Beograd, do të qartësojë edhe më shumë aleancën e re serbo-ruse, e cila synon të pengojë...

“Fake news” made in Kosova, nuk janë të rastësishme

Shkruan: Fadil Maloku 1. Në kohën tonë rrjetet sociale… kanë “pronësuar”, pothuajse në mënyrë të habitshme dhe të rrufeshme rolin e ndërmjetësuesit (“big social sandwich”)...

Demaçi, legjendë e Ballkanit

Aktivistja për të drejtat e njeriut nga Serbia, Sonja Biserko në një shkrim me rastin e vdekjes së Adem Demacin e ka cilësuar atë...

Institucioni Adem Demaçi

Baci ka qenë njeri i dashuruar me lirinë. Kësaj dashurie i ka qëndruar besnik deri në fund. Ka qenë i paepur, i pandalshëm, i...

Institucioni i fetvasë dhe muftiu (I)

Shkruan: Mustasfa Bajrami Nuk ka dyshim se fetvaja është njëri prej institucioneve më të rëndësishme në të drejtën islame. Ajo përfaqëson zgjidhjen praktike ndaj çështjeve,...

Xhaka e Xherdani, një superterapi reale sociale, që zbuloi inferioritetin tonë...

Shkruan: Fadil Maloku Xhaka e Xherdani, një superterapi reale sociale, që zbuloi inferioritetin tonë kombëtar e shtetëror 1. Duket që si motivet ashtu edhe satisfaksioni social,...